10 nejlepších PHP frameworků

(Čtení na 10 – 12 minut)

Zde je seznam nejlepších PHP frameworků založených na světové popularitě s přihlédnutím na čas, za který si daný framework můžete osvojit.

Laravel

Laravel, který byl představen v roce 2011, je jedním z nejpopulárnějších open-source frameworků v PHP na světě.

Proč Laravel? 

Protože dokáže bezpečně zpracovat složité webové aplikace, podstatně rychlejším tempem než jiné PHP frameworky. Laravel zjednodušuje proces vývoje a usnadňuje rutiní úkoly, jako je směrování, relace, ukládání do mezipaměti a ověřování.

Výhody PHP frameworku Laravel

Laravel je vhodný pro vývoji aplikací se složitými požadavky na back-end. Instalace Laravelu je usnadněna zavedením Homestead, předem zabaleného balíčku typu „vše v jednom“.

Je to PHP framework plný funkcí, které vám pomohou přizpůsobit i ty nejsložitější aplikace vašim představám. Jistě vás zaujme bezproblémová migrace dat, podpora architektury MVC, kvalitní zabezpečení, modul šablon zobrazení a mnoho dalších vychytávek.

Laravel je vysoce expresivní a jeho rychlost a zabezpečení odpovídají očekávání každé ambiciózní moderní webové aplikace. Pro vývojáře, kteří chtějí vytvářet B2B nebo podnikové weby, které se vyvíjejí s neustále se měnícími webovými trendy, je Laravel perfektní cestou.

CodeIgniter

CodeIgniter je další špičkový PHP framework .

CodeIgniter, známý pro svou malou velikost (to i včetně dokumentace). Má pouze jen okolo 2 MB. Tento PHP framework je vhodný pro vývoj dynamických webových stránek. Nabízí řadu předem připravených modulů, které pomáhají s konstrukcí robustních a opakovaně použitelných komponent.

Výhody použití CodeIgniter

CodeIgniter je nenáročný PHP framework, který se na rozdíl od jiných frameworků instaluje zcela bezproblémově. Vzhledem k jednoduchému procesu instalace a výstižné dokumentaci je ideální pro začátečníky.

Mezi klíčové funkce patří architektura MVC, špičkové zpracování chyb, plus vestavěné a bezpečnostní nástroje. Kromě toho se díky němu dají snadno vytvářet škálovatelné aplikace.

Ve srovnání s jinými PHP frameworky je CodeIgniter podstatně rychlejší, protože nabízí solidní výkon. Je to dobrá volba, pokud chcete vyvíjet odlehčené aplikace pro provoz na méně výkoných serverech.

Nevýhodou pro některé vývojáře může být to, že vydání nových verzí je nepravidelné, takže tento framework není nejlepší volbou pro aplikace, které vyžadují zabezpečení na vysoké úrovni.

Symfony

PHP framework Symfony byl spuštěn v roce 2005. Symfony je spolehlivá a vyspělá platforma pro tvorbu jakýchkoliv webových aplikací. Tento rozsáhlý PHP framework s MVC architekturou je jeden z mála frameworků, o kterém je známo, že striktně dodržuje veškeré PHP standardy.

Výhody použití Symfony

Symfony je ideální volbou pro vývoj velkých podnikových projektů. Na většině platforem je instalace a konfigurace velmi snadná.

Mezi klíčové funkce Symphony patří opakovaně použitelné komponenty. Může se také pochlubit vysokou stabilitou. Symphony vyhovuje většině osvědčených postupů a návrhových vzorů pro dynamické webové stránky a umožňuje snadnou integraci s jinými užitečnými knihovnami.

Symfony je také vysoce flexibilní a může se integrovat s projekty, které jsou napsané v Drupalu. Symfony a Laravel mají mnoho společných a jedinečných funkcí, takže je obtížné říci, který z těchto rámců je lepší.

Přestože se Laravel více zaměřuje na jednoduchost, je vhodný i pro vývojáře, kteří nejsou v PHP velmi pokročilí. Symfony se zaměřuje na pokročilé vývojáře a je o něco těžší v něm začít. Kromě toho je bezpečnostní mechanismus Symfony o trochu složitější. Jelikož tento PHP framework umožňuje vývojářům „dělat všechno“, může být pomalejší, než některé konkurenční frameworky.

CakePHP

CakePHP patří také mezi špičkové PHP frameworky. Pokud hledáte sadu nástrojů, která je jednoduchá a zároveň elegantní, najdete ji právě v CakePHP.

Tento PHP framework pomáhá vytvářet vizuálně působivé a funkcemi nabité webové stránky. Kromě toho je CakePHP jedním z nejjednodušších PHP frameworků, které se lze velmi rychle naučit, zejména kvůli jeho CRUD (vytváření, čtení, aktualizace a mazání). CakePHP se dostal na trh počátkem roku 2000 a od té doby se neustále zlepšuje jeho výkon a přibylo v něm plno nových komponent.

Výhody používání CakePHP

CakePHP se snadno a lehce instaluje, protože nepotřebujete nic víc, než webový server a kopii rozhraní.

Díky svým vyspělým bezpečnostním funkcím je vhodnou volbou pro komerční aplikace, které zahrnují prevenci SQL injection, ověření vstupů a další užitečné bezpečnostní funkce. Mezi klíčové vlastnosti CakePHP patří rychlá konfigurace, správa dědičnosti tříd, skvělé funkce ověřování a zabezpečení. CakePHP navíc poskytuje skvělou dokumentaci, širokou online podporu a také prémiovou podporu prostřednictvím Cake Development Corporation.

Yii

Yii je PHP framework, krerý v tomto výčtu rozhodně nemůžeme opomenout.

PHP framework Yii je skutečně jednoduchý a svým způsobem revoluční. Jedná se o vysoce výkonný, na komponentách založený framework pro vývoj moderních webových aplikací. Yii je vhodný pro všechny druhy webových aplikací. To je důvod, proč je to velmi populární a vysoce univerzální PHP framework.

Výhody PHP frameworku Yii

Yii je snadný na instalaci. Díky svým robustním bezpečnostním funkcím je tento PHP framework vhodný pro aplikace s vysokými požadavky na zabezpečení, jako jsou projekty spojené s elektronickým obchodováním, CMS, fóra a mnoho dalších.

Yii se může pochlubit vynikající rychlostí a výkonem. Je mimo jiné vysoce rozšiřitelný a umožňuje vývojářům vyhnout se složitosti psaní opakujících se příkazů SQL. 

Tento PHP framework má svůj stálý tým vývojářů a odborníků, kteří se podílejí na jeho neustálém vývoji. Díky rozsáhlé komunitě, můžete diskutovat o nejrůznějších problémech na fórech a získat tak rychlou pomoc od zkušenějších kolegů.

Yii je extrémně rozšiřitelný a téměř každou část kódu si můžete přizpůsobit k obrazu svému. Pokud jej však používáte poprvé, připravte se na relativně trnitou cestu při jeho učení.

Zend

Zend je také naprosto špičkový PHP framework. Je to kompletní objektově orientovaný framework. Využívá funkce moderních rozhraní a dědičnost.

Zend vám pomůže dodávat vašim zadavatelům vysoce kvalitní aplikace jakýchkoliv rozměrů. Zend je vysoce přizpůsobitelný a dodržuje osvědčené postupy PHP, což je důležité pro vývojáře, kteří chtějí přidávat další specifické funkce do rozrůstajícího se projektu.

Výhody PHP frameworku Zend.

Zend framework se výborně hodí pro složité projekty na podnikové úrovni. Je to preferovaný PHP framework pro velká IT oddělení a banky.

Mezi klíčové funkce patří komponenty MVC, jednoduché cloudového API, šifrování dat a správa relací.

Může se integrovat s nejrůznějšími externími knihovnami a nabízí možnost použít pouze vámi požadované komponenty. Zend má velmi dobrou dokumentací a tké širokou základnu příznivců. Pokud jste však tvůrcem mobilních aplikací, připravte se, že ovládnutí Zendu vám může chvilku zabrat..

Phalcon

Phalcon je další ze série vynikajících PHP frameworků. Phalcon je full-stack PHP framework, který využívá návrhový vzor webové architektury MVC. Původně byl napsán v jazyce C a C ++ a vydán v roce 2012.

Výhody PHP frameworku Phalcon

Phalcon se poměrně snadno instaluje a je vhodný pro vytváření vysoce konfigurovatelných webových aplikací. Mezi jeho klíčové funkce patří rychlost, špičkové zabezpečení a elegantní ukládání do mezipaměti. Na rozdíl od jiných frameworku Phalcon optimalizuje výkon právě díky svému efektivnímu využití paměti. Pokud hledáte PHP framework pro vytvoření bleskově rychlého webu, vyzkoušejte Phalcon.

Nevýhodou je, že vývojáři Phalconu opravují chyby pomaleji v porovnání s konkurencí, což při dnešní časté potřebě vysoké úrovně zabezpečení nemusí být pro váš projekt ideální.

FuelPHP

FuelPHP je flexibilní, full-stack PHP framework, který byl poprvé vydán v roce 2011. Kromě podpory návrhového vzoru MVC má vlastní verzi nazvanou hierarchický řadič zobrazení modelu (HMVC). S HMVC, na rozdíl od MVC, se obsah nemusí duplikovat, aby se zobrazil na více stránkách. Výsledkem je, že potřebuje méně času k načtení a šetří pamět při vykreslování.

Výhody použití FuelPHP

FuelPHP pomáhá vývojářům poskytovat komplexní webová řešení, která se liší velikostí a složitostí.

Mezi klíčové funkce patří implementace HMVC, implementace RESTful, systém směrování adres URL, ochrana před zranitelností a systém ukládání do mezipaměti.

Rozšiřuje svůj přístup k zabezpečení nad rámec běžných bezpečnostních opatření, což z něj činí skvělou volbu, pokud je zabezpečení pro váš projekt zásadní. Protože FuelPHP je relativně nový, nabízí menší podporu komunity a může být pro mnohé složitější na učení, takže není ideální volbou pro začátečníky.

PHPixie

Tento PHP framework byl představen v roce 2012 a stejně jako FuelPHP implementuje PHPixie designový vzor HMVC. Jeho cílem bylo vytvořit vysoce výkonný PHP framework pro weby se zaměřením na pouhé čtení.

Výhody použití PHPixie

S PHPixie je pro každého snadné začít. Je vhodný například pro weby sociálních sítí a vysoce konfigurovatelné webové aplikace.

Mezi klíčové funkce patří architektura HMVC, standardní ORM (objektově-relační mapování), ověřování vstupů, možnosti autorizace, autentizace a ukládání do mezipaměti.

PHPixie je sestaven z nezávislých komponent a má relativně málo modulů. Protože je o proti konkurenci nový, je méně populární a má menší komunitu vývojářů než jiné PHP frameworky.

Slim

Slim je další populární PHP framework, který pomáhá vývojářům rychle vytvářet jednoduché, ale výkonné webové aplikace a API.

Výhody PHP frameworku Slim

Stejně jako PHPixie se Slim snadno učí. Vývojáři používají Slim především k vývoji RESTful API a nejrůznějších webových služeb.

Mezi jeho hlavní funkce patří směrování URL adres, relace a šifrování cookie souborů. Ukládání do mezipaměti HTTP probíhá na straně klienta a má i mnoho dalších zajímavých funkcí.

Je to jeden z nejlepších PHP frameworků pro malé webové aplikace, které nutně nevyžadují obsáhlé a složité funkce. Díky jeho aktivní komunitě a kvalitní dokumentaci je Slim velmi uživatelsky přívětivý.


Který PHP framework je pro vás vhodný?

Používání PHP frameworků zjednodušuje proces vývoje, což pomáhá minimalizovat pracovní zátěž a náklady. Každý framework má své silné i slabé stránky a liší se z hlediska komunity, dokumentace, databází, které podporují, a mnoha dalších faktorů.

Správné rozhodnutí o nejlepším rámci pro konkrétní projekt, tedy závisí na různých faktorech, jako je zabezpečení, snadnost použití, škálovatelnost, dokumentace a další. Ideální je tedy začít rozborem požadavků zadaného projektu, které potřebujete vyvinout. Jen tak lze vybrat nejvhodnější PHP framework, který nejlépe splňuje konkrétní kritéria.