Jak se stát front-end vývojářem?

(Čtení na 8 až 10 minut)


Zdá se, že každý je dnes online. Internet nejen usnadňuje mezilidskou komunikaci mezi uživateli (např. E-mail, sociální sítě) je to také velmi bohatý a spolehlivý zdroj informací. V neposlední řadě je to také pohodlný způsob placení účtů či nakupování.

Spotřebitelé, firmy a organizace všeho druhu si rychle osvojily výhody internetu a mobilních zařízení, o čemž jasně svědčí rostoucí počet nových webových stránek a aplikací. To s sebou samozřejmě přináší také větší poptávku po programátorech nových webů a aplikací.

Každá webová stránka aplikace obsahuje část, se kterou uživatelé interagují. Když se přihlašujete na web, vítá vás uvítací stránka, čtete si nabídku služeb či jen proklikáváte navigaci webu, všechny tyto položky spadají pod pojem „front-end“.

Front-end zahrnuje veškeré uživatelské rozhraní, které je součástí webu nebo aplikace určené pro užívání koncovým spotřebitelem.

Pozastavili jste se někdy nad tím, kdo tento front-end vytváří? Za všemi těmito věcmi je právě front-endový vývojář.

V tomto článku se budeme věnovat tématům, která vám pomohou porozumět tomu, co přesně je front-end a jak se můžete stát front-end vývojář.

Probereme zde:

 • Kdo je front-end vývojář
 • Role a odpovědnosti, prostě co dělá front-endový vývojář
 • Dovednosti potřebné k tomu, aby jste se jím mohli stát
 • Proč být front-end vývojář
 • Jaká je budoucnost této profese

Kdo je front-end vývojář?

Front-end developer, známý také jako front-endový vývojář, je profesionál odpovědný za funkční design a implementaci grafického rozhraní. Uživatelé pak front-end rozhraní využívají během surfování internetem. Front-end je zkrátka vše, co je na webu vidět.

Webový designér je profesionál, který vytváří vzhled a design webových stránek. Vývojář front-endu zajišťuje, aby tento design bezchybně fungoval. K tomu používá CSS, HTML a JavaScript.

Front-end vs. back-end

Měli bychom se na chvíli zastavit, abychom si vyjasnili rozdíly mezi front-endovým, back-endovým a full-stack vývojářem. Zjednodušeně řečeno: front-endový vývojář je zodpovědný za části aplikace nebo webu, které uživatelé vidí a komunikují s nimi. Back-endový vývojář se stará o záležitosti, které se odehrávají v „zákulisí“, jako je infrastruktura a databáze. Full-stack developer je kombinací obou, takový univerzál, který zvládne celý proces návrhu od začátku do konce.

V dnešní době existuje trend, kdy je hranice mezi vývojem front-endu a back-endu nejasná. To především proto, že mnoho úkolů, které spadají do domény back-endových vývojářů, jsou stále častěji zpracovávány front-endovými vývojáři.

Co dělá front-end vývojář?

Zde jsou úkony, které spadají do kompetence front-endových vývojářů:

 • Rozhodování o designu a struktuře webové stránky
 • Rozvíjení funkcí, které zvyšují uživatelský komfort
 • Dosažení rovnováhy mezi funkčním a estetickým designem.
 • Zajišťování, aby webový design bezchybně fungoval na všech zařízeních
 • Vytváření opakovaně použitelného kódu pro budoucí implementaci
 • Optimalizace, pro co nejvyšší rychlost web a škálovatelnost 
 • Udržování konzistentního designu značky

Co musí umět front-end vývojář?

Vzhledem k tomu, že front-endový vývojář je “rockovou hvězdou” ve vývoji webů / aplikací, musí mít dobré znalosti moderních technologických trendů. Mezi stěžejní dovednosti front-endových vývojářů tedy patří:

 • Zvládnout programovací jazyky jako HTML, CSS, JavaScript a jQuery
 • Zkušenosti s aplikacemi grafického designu (např. Adobe Illustrator, Photoshop)
 • Výborná orientace v SEO principech
 • Mít analytický přístup, logické myšlení a vynikající dovednosti v řešení problémů
 • Být zdatný v komunikaci, kvůli efektivní kooperaci se členy týmu, šéfy a klienty

Jak se stát front-end vývojář?

Nenechte se zastrašit výše uvedeným seznamem. Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých kroků, můžete se i vy stát front-endovými vývojáři.

Naučte se HTML, CSS a JavaScript

Tito tři mušketýři jsou základními stavebními kameny pro vývoj webu a aplikací. Dobrá zpráva je, že se dají naučit velmi rychle. Existuje spousta online kurzů zdarma, které vám mohou pomoci se odrazit, tím správným směrem. Při dalším vzdělávání v kódovacích jazycích se seznamte s jQuery. Tento pomocník usnadňuje spoustu věcí, např. manipulaci DOM nebo umožňuje přidávat animované efekty na webovou stránku

Získejte informace

Čtěte články a knihy o vývoji front-endu. Když pochopíte, jak web funguje, můžete lépe porozumět kódovacím jazykům. Pokud chcete své studium doplnit videi, na YouTube naleznete spoustu materiálů.

Kódujte, kódujte a kódujte

Zde vstupuje do hry staré rčení „Trénink dělá mistra“. Začněte pozvolna aplikovat své nově nabyté znalostí k vytváření jednoduchých webů a malých částí uživatelského rozhraní. Poté pomalu expandujte a nabalujte další dovednosti.

Osvojte si příkazový řádek

Při výkonu povolání, které má něco společného s webovým designem, je dobré získat alespoň základní přehled o koncepcích, jako je zobrazování souborů, navigace v souborech a přístup k funkcím operačního systému prostřednictvím textového rozhraní.

Naučte se spravovat verze

Jedním z rizik kódování je, že když pozměníte jednu maličkost v kódu, vše se sesype jako domeček z karet. Dokonce i poté, co se pokusíte problém vyřešit, už to nikdy není úplně stejné. Proto se dobrý front-end vývojář učí spravování verzí. Existuje široký výběr systémů pro správu verzí, ze kterých si můžete vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje. Mezi nejpoužívanější / nejoblíbenější patří Git.

Zdokonalujte své dovednosti

Podívejte se na některé výukové kurzy, nástroje a projekty open-source. Existují zdroje, jako jsou freeCodeCamp, Codecademy, W3school a mnoho dalších, které vám pomohou zvládnout dovednosti nezbytné pro vývoj front-endu, aniž byste museli vynakládat velké peníze za studijní materiály. Tyto nástroje jsou snadno dostupné online a mohou být skvělým zdrojem vašeho vzdělávání v oblasti front-end vývoje.

Zúčastněte se kurzu

Zúčastněte se kurzu pro vývojáře. Není nic lepšího než učení se od zkušených lidí ve strukturovaném prostředí. Můžete navštěvovat programovací kurzy (což může být dost časově náročné) nebo můžete absolvovat nějaký online kurz. Dnes již existuje mnoho úžasných kurzů, z kterých můžete vybírat a přizpůsobit se tak vašim potřebám.

Získejte stáž

Staňte se juniorským front-endovým vývojářem. Někdy je nejlepším způsobem, jak se naučit nové dovednosti, pracovat pod zkušenými front-end vývojáři. To můžete jako juniorský front-end vývojář nebo stážista. Plat je pro juniorské pozice je samozřejmě nižší, ale potřebujete méně kvalifikace. Budete se učit od zkušenějších programátorů při spolupráci na opravdových projektech. To je vždy nejlepší způsob, jak si osvojit kvalitní dovednosti front-end vývojáře.

Jaká je budoucnost front-end vývojářů?

Budoucnost vypadá jasně pro každého, kdo se chce stát front-endovým vývojářem. Studie předpovídají, že do roku 2020 jich bude jen ve Spojených státech přibližně 1 milion. Zbytek světa bude tento trend následovat a pravděpodobně ho ještě předčí.

Podle výsledků průzkumu United States Bureau of Labor Statistic se předpokládá, že poptávka po front-end vývojářích v USA bude růst o 15% ročně minimálně do roku 2026. To je o mnoho více než u všech ostatních profesí.

Ačkoli se tato čísla mohou zdát až neuvěřitelná, pokud se zamyslíme a vezmete v úvahu extrémní nárůst využívání online služeb, není to tak překvapivé. Zvýšené používání internetu, zejména v mobilní oblasti, znamená větší potřebu uživatelských rozhraní, což zase znamená více front-endových úloh pro vývojáře. Vývoj webu je obor, jehož potenciál je úzce spjat s popularitou internetu, a ten stále prudce narůstá bez jakýchkoliv známek toho, že by se v nejbližších letech mělo něco změnit. Pokud chcete kariérně jít tam, kde je pracovních příležitostí, pak už nehledejte a staňte se front-end vývojářem.